CTEQ-MCnet School 08

Europe/London
Description
The joint CTEQ-MCnet school on QCD Analysis and Phenomenology and the Physics and Techniques of Event Generators will be held in Debrecen, Hungary.
Participants
  • Adam Davison
  • Adam Kardos
  • Alexander Flossdorf
  • Alexey Tochin
  • Alinaghi Khorramian
  • Amir Stern
  • Andrea Bangert
  • Andrea Danu
  • Andrea Rossi
  • Andrzej Siodmok
  • András Agócs
  • Andzhey Asryan
  • Anita Kapusi
  • Antonio Vilela Pereira
  • Aziz Dossanov
  • Balazs Ujvari
  • Canan Sisman korkmaz
  • Carole Weydert
  • Changyi Zhou
  • Charilaos Tsarouchas
  • Christian Ohm
  • Christoffer Flensburg
  • Claude Duhr
  • Clément Baty
  • Daniel Guise
  • Dart-yin Soh
  • Dinko Ferencek
  • Diogo Tridapalli
  • Edson Carquin
  • Eduardo Jonathan Torres Herrera
  • Elias Coniavitis
  • Erik van der Kraaij
  • Ermes Braidot
  • Florent Fayette
  • Frank Siegert
  • Gabriela Alejandra Navarro
  • Gergo Hamar
  • Giulio Sbrizzai
  • Hanno Perrey
  • Hee Sok Chung
  • Hendrik Hoeth
  • Henrik Melbéus
  • Hermine K. Woehri
  • Irina Davydenkova
  • James Monk
  • Jaroslava Schovancova
  • Jennifer Archibald
  • Joanna Weng
  • Jon Tully
  • Jonathan Ferland
  • Jonathon Carter
  • Joshua Spitz
  • Karel Kolar
  • Karina Loureiro
  • Karlo Lelas
  • Kathryn Tschann Grimm
  • Kenneth Wraight
  • Lars Sonnenschein
  • Liza Mijovic
  • Luca D'Errico
  • Manuel Bähr
  • Marek Schoenherr
  • Marianne Johansen
  • Marion Ripert
  • Markus Merschmeyer
  • Martijn Gosselink
  • Martin Flechl
  • Mathieu Rubin
  • Maxwell Scherzer
  • Michael Kubocz
  • Michele Cascella
  • Michelle Wojtaszek
  • Mihai Radu
  • Monika Jindal
  • Nasuf Sönmez
  • Olga Novgorodova
  • Oluseyi Latunde-Dada
  • Paolo Francavilla
  • Peter Kovesarki
  • Peter Steinbach
  • Piergiulio Lenzi
  • Pietro Faccioli
  • Ramoona Shehzadi
  • Rebecca Lamb
  • Richard Corke
  • Richard Kriske
  • Robert Vertesi
  • Roberto Franceschini
  • Roman Kogler
  • Sebastian Eckweiler
  • Shiraz Habib
  • Stanislav Shushkevich
  • Stefano Takekawa
  • Sunil Bansal
  • Supreet Pal Singh
  • Umme Jamil Begum
  • Varsha Ramakrishnan
  • Verena Ingrid Martinez Outschoorn
  • Vojtech Juranek
  • William Reece
  • Yetkin Yilmaz
  • Zlatka Staykova
    • 09:00 10:00
      Introduction to the Parton Model and Perturbative QCD 1 1h
      Speaker: Dr Davison Soper (U. Oregon)
      Slides
    • 10:00 10:30
      break 30m
    • 10:30 11:30
      Introduction to the Parton Model and Perturbative QCD 2 1h
      Speaker: Dr Davison Soper (U. Oregon)
    • 11:30 13:30
      Lunch 2h
    • 13:30 14:30
      Introduction to Event Generators 1 1h
      Speaker: Prof. Mike Seymour (CERN and Manchester University)
      Slides
    • 14:30 15:00
      break 30m
    • 15:00 16:00
      Heavy Quarks including Top 1 1h
      Speaker: Dr Matteo Cacciari (LPTHE Paris)
      Slides
    • 20:00 21:30
      Recitation Session 1h 30m
    • 21:30 23:00
      Night Cap 1h 30m
    • 09:00 10:00
      Introduction to the Parton Model and Perturbative QCD 3 1h
      Speaker: Dr Davison Soper (U. Oregon)
    • 10:00 10:30
      break 30m
    • 10:30 11:30
      Introduction to the Parton Model and Perturbative QCD 4 1h
      Speaker: Dr Davison Soper (U. Oregon)
    • 11:30 13:30
      Lunch 2h
    • 13:30 14:30
      Jets 1 1h
      Speaker: Dr Gavin Salam (LPTHE Paris)
      Slides
    • 14:30 15:00
      break 30m
    • 15:00 16:00
      Introduction to Event Generators 2 1h
      Speaker: Prof. Mike Seymour (CERN and Manchester University)
      Slides
    • 19:30 21:00
      Recitation Session 1h 30m
    • 21:00 22:30
      Night Cap 1h 30m
    • 09:00 10:00
      Standard Model 1 1h
      Speaker: Dr Tom LeCompte (Argonne National Lab.)
      Slides
    • 10:00 10:30
      break 30m
    • 10:30 11:30
      Deeply Inelastic Scattering 1 1h
      Speaker: Amanda Cooper-Sarkar (Oxford)
      Slides
    • 11:30 13:30
      Lunch 2h
    • 13:30 14:30
      Heavy Quarks including Top 2 1h
      Speaker: Dr Matteo Cacciari (LPTHE Paris)
    • 14:30 15:00
      break 30m
    • 15:00 16:00
      Jets 2 1h
      Speaker: Dr Gavin Salam (LPTHE Paris)
      Slides
    • 19:30 21:00
      Recitation Session 1h 30m
    • 21:00 22:30
      Night Cap 1h 30m
    • 09:00 10:00
      Standard Model 2 1h
      Speaker: Dr Tom LeCompte (Argonne National Lab.)
      Slides
    • 10:00 10:30
      break 30m
    • 10:30 11:30
      Deeply Inelastic Scattering 2 1h
      Speaker: Amanda Cooper-Sarkar (Oxford)
    • 11:30 13:30
      Lunch 2h
    • 13:30 14:30
      Introduction to Event Generators 3 1h
      Speaker: Prof. Mike Seymour (CERN and Manchester University)
      Slides
    • 14:30 15:00
      break 30m
    • 15:00 16:00
      Introduction to Event Generators 4 1h
      Speaker: Prof. Mike Seymour (CERN and Manchester University)
    • 19:30 21:00
      Recitation Session 1h 30m
    • 21:00 22:30
      Night Cap 1h 30m
    • 09:00 23:00
      Free Day 14h
    • 09:00 10:00
      Beyond the Standard Model 1 1h
      Speaker: Dr Peter Richardson (IPPP)
      Slides
    • 10:00 10:30
      break 30m
    • 10:30 11:30
      The role of simulation and other modelling approaches in health care 1h
      Speaker: Dr Martin Utley (U. College London)
      Slides
    • 11:30 13:30
      Lunch 2h
    • 13:30 14:30
      Introduction to Event Generators 5 1h
      Speaker: Prof. Mike Seymour (CERN and Manchester University)
      Slides
    • 14:30 15:00
      break 30m
    • 15:00 18:00
      Practical Session 1 3h
    • 19:30 21:00
      Recitation Session 1h 30m
      • Student talk: Shower Influences On ttbar Pairs At LHC 20m
        Speaker: Mr Alex Flossdorf
        Slides
    • 21:00 22:30
      Night Cap 1h 30m
    • 09:00 10:00
      Higgs Physics at the LHC 1 1h
      Speaker: Charalampos Anastasiou (ETH Zurich)
      Slides
    • 10:00 10:30
      break 30m
    • 10:30 11:30
      Beyond the Standard Model 2 1h
      Speaker: Dr Peter Richardson (IPPP)
      Slides
    • 11:30 13:30
      Lunch 2h
    • 13:30 14:30
      Matching to Fixed Order Matrix Elements 1 1h
      Speaker: Leif Lönnblad (Lund University)
      Slides
    • 14:30 15:00
      break 30m
    • 15:00 18:00
      Practical Session 2 3h
    • 19:30 21:00
      Recitation Session 1h 30m
      • Student talk: Technicolor in Sherpa 20m
        Speaker: Mr Jonathan Ferland
        Slides
    • 21:00 22:30
      Night Cap 1h 30m
    • 09:00 10:00
      Higgs Physics at the LHC 2 1h
      Speaker: Charalampos Anastasiou (ETH Zurich)
      Slides
    • 10:00 10:30
      break 30m
    • 10:30 11:30
      Parton Distribution Functions 1 1h
      Speaker: Dr Joey Huston (Michigan State U.)
      Paper
      Slides
    • 11:30 13:30
      Lunch 2h
    • 13:30 14:30
      Matching to Fixed Order Matrix Elements 2 1h
      Speaker: Leif Lönnblad (Lund University)
      Slides
    • 14:30 15:00
      break 30m
    • 15:00 18:00
      Practical Session 3 3h
    • 19:30 21:00
      Recitation Session 1h 30m
      • Student talk: A study on Alpgen and Sherpa in Z+jets events 20m
        Speaker: Mr Piergiulio Lenzi
        Slides
    • 21:00 22:30
      Night Cap 1h 30m
    • 09:00 10:00
      Minimum Bias and Underlying Event Physics 1h
      Speaker: Dr Torbjörn Sjöstrand (Lund U.)
      Slides
    • 10:00 10:30
      break 30m
    • 10:30 11:30
      Parton Distribution Functions 2 1h
      Speaker: Dr Joey Huston (Michigan State U.)
      Slides
    • 11:30 13:30
      Lunch 2h
    • 13:30 14:30
      Matching to Fixed Order Matrix Elements 3 1h
      Speaker: Leif Lönnblad (Lund University)
      Slides
    • 14:30 15:00
      break 30m
    • 15:00 18:00
      Practical Session 4 3h
    • 20:00 21:00
      Recitation Session 1h
      • Student talks: Results from practical sessions
    • 21:00 22:30
      Night Cap 1h 30m
Your browser is out of date!

Update your browser to view this website correctly. Update my browser now

×